U press centru Gradske kuće danas je održana konferencija za novinare povodom najave 24. Međunarodnog festivala folklora „Vršački venac“.
Prisutnim novinarima obratio se novi direktor festivala Vladimir Bošković zahvalivši se Gradu Vršcu pre svega na ukazanom poverenju i imenovanju na mesto direktora festivala, ali i na pokroviteljstvu ove folklorne manifestacije koja spada u red najstarijih u zemlji.
„Kulturni centar Vršac kao organizator festivala, pod pokroviteljstvom Grada Vršca, suorganizatori festivala, brojni volonteri i sponzori, timski rade kako bi obezbedili uspeh festivala, pa će posetioci i ove godine imati priliku da uživaju u šarenim nošnjama, ritmičnim plesovima i melodijama koje su deo kulturne baštine zemalja koje učestvuju. Festival počinje revijalnim programom 9. jula u kome će nastupati juniorski i seniorski ansambli kulturno-umetničkih društava sa teritorije grada Vršca i susednih opština, a 10. jula, takođe u okviru revijalnog programa, koncert će održati orkestar Nacionalnog saveta rumunske nacionalne manjine. Zvanični festivalski program odvijaće se na velikoj bini u centru grada od utorka 11. do četvrtka 13. jula u okviru koga će kulturnu i tradiciju zemalja iz kojih dolaze predstaviti ansambli iz Paname, Gruzije, Poljske, Bugarske, Rumunije i Češke, dva renomirana ansambla iz Srbije KUD “Elektroporcelan” Aranđelovac i ANIP “Smederevo, te GKUD “Laza Nančić” – predstavnik grada domaćina“, rekao je Bošković.
Kako se ove godine navršava 30 godina od osnivanja festivala, Daniela Stojanov, ispred Kulturnog centra Vršac kao organizatora ove manifestacije, rekla je da je kroz dosadašnja gostovanja više od 600 ansambala iz različitih zemalja, sa 5 kontinenata, „Vršački venac“ stekao svoju prepoznatljivost i reputaciju kako u regionu tako i daleko šire.
„Vršački venac“ članica je CIOF-a, međunarodne organizacije festivala pri UNESCO, i zahvaljujući tom članstvu postoji dobra saradnja sa drugim festivalima u okruženju, što se posebno odnosi na temišvarski festival od koga se preuzima jedan deo ansambala. Svake godine trudimo se da atraktivnost programa upotpunimo i ansamblima koje samostalno dovodimo, a za naredne godine planiramo i značajnija povezivanja sa festivalima na teritoriji Srbije kako bi naš festival nastavio da raste“, zaključila je Stojanov.
Osim zvaničnog dela, festival će i ove godine biti obogaćen nizom pratećih programa; svečanom festivalskom povorkom, radionicom učenja jedne tradicionalne srpske igre za članove gostujućih ansambala, izložbama i naravno Etno sajmom u organizaciji TO Vršac o kome je ispred ove ustanove govorila Jasna Živković.
„Vršački venac“ kao manifestacija ima veliki značaj i turistički potencijal za naš grad. I ove godine je, uz ostale gradske manifestacije, uspešno promovisan u Novom Sadu, Beogradu i Temišvaru iz koga nam svake godine dolazi sve više turista. Etno sajam, kao stalni prateći program festivala i ove godine će predstaviti čitav niz proizvoda iz domena domaće radinosti. Uz Etno sajam, gostima Vršca, biće dostupan i bogat program obilaska znamenitosti našeg grada, izjavila je Živković.