Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović danas je u Alibunaru rekla da je neophodno da se pametno iskoriste svi prirodni potencijali kojima se raspolaže, među kojima je i vetar, da bismo bili uspešni u energetskoj tranziciji.
Ona je ovo izjavila u vetroparku „Elicio“, na svečanosti koju je organizovalo Udruženje obnovljivi izvori energije Srbije, a povodom Svetskog dana vetra.
Ministarka je naglasila da studije pokazuju da je izračunata snaga vetra u najvetrovitijem području Srbije uporediva sa evropskom, ali da trenutno iz vetra dobijamo tek tri odsto električne energije.
„Ipak, nedavno smo oborili mali rekord. Prvi put smo bili među prvih 10 zemlja u Evropi sa 11 odsto udela proizvodnje iz vetra na dnevnom nivou u nacionalnom miksu, zahvaljujući radu osam vetroelektrana u Srbiji kapaciteta 400 MW u koje je uloženo 730 miliona evra“, rekla je ministarka.
Ona je podsetila da su Vlada Srbije i Ministarstvo rudarstva i energetike pokrenuli aukcije za dodelu tržišnih premija za OIE, koje će za rezultat imati 450 novih zelenih megavata, a u naredne tri godine 1.300 MW, koji će unaprediti energetsku sigurnost i smanjiti negativne uticaje energetike na životnu sredinu, saopštilo je ministarstvo.
Verujemo da će aukcije biti pokretač novog velikog investicionog ciklusa, optimizam zasnivamo na činjenici da ima više od 1.000 MW spremnih projekata vetroelektrana, a aukcijama ćemo podstaći priliv direktnih stranih investicija, rast BDP-a, razvoj građevinske industrije, uz potencijalno smanjenje troškova električne energije i sigurnije snabdevanje naše privrede i građana, rekla je ministarka.
„I ne samo to, procena je da će uspešnom realizacijom aukcija, Elektroprivreda Srbije prihodovati više od tri miliona evra na godišnjem nivou, uzimajući u obzir relevantne tržišne cene“, poručila je Đedovićeva.
Dan vetra Srbija dočekuje sa osam vetroparkova koji sa oko 400 megavata instalisane snage donose tek tri procenata ukupno proizvedene električne energije u našoj zemlji. U planu je izgradnja novih koji će se graditi uglavnom u Vojvodini.
Iako je vetar obnoviljv izvor energije, pojedine organizacije upozoravaju da se njihova izgradnja mora veoma pažljivo planirati.
U proizvodnji električne nergije u Srbiji je ugalj na prvom mestu a zatim hidrocentrale. Solarna energija je najmanje zastupljena a samo nešto više od nje – vetar. Osam vetroelektrana, oko 400 megavata instalisane snage su podaci sa kojima se u Srbiji obeležava Svetski dan vetra u Alibunaru.
„Ova dva vetroparka Alibunar i Mali bunar u Alibunaru doprinose smanjenju za 88 hiljada CO2 godišnje i proizvode električnu energiju za 43 hiljade prosečnih domaćinstava godišnje“ tvrdi menadžerka Obnovljivih izvora energije Srbije Danijela Isailović.
U naredne tri godine očekuje se izgradnja novih vetroparkova. Aukcija je već raspisana a plan je da se dođe do 450 novih zelenih megavata.
Kroz sistem aukcije pored dodatnih kapaciteta i sigurnosti za naš energetski sistem, prema rečima ministarke Đedović, i elektroprivreda Srbije bi, kako se procenjuje, mogla da ostvari prihod od preko tri miliona evra na godišnjem nivou, uzimajući u obzir trenutne relevantne cene.
Dok Đedović ističe Razvoj stranih direktnih investicija, građevinske industrije i podizanja bruto društvenog proizvoda, iz Centra za ekologiju navode da postoje brojne ekološke prepreke kada govorimo o izgradnji novih vetroparkova i da bi puno pažljivije trebalo uraditi stratešku procenu
Studije pokazuju da je izračunata snaga vetra u najvetrovitijem području Srbije uporediva sa evropskom ali ne i procenat struje koja se dobija zahvaljujući njemu.