Obrazovne ustanove u Vršcu funkcionišu u skladu sa preporukama Kriznog štaba i Ministarstva prosvete, a Grad Vršac je u prethodnom periodu realizovao brojne projekte s ciljem poboljšanja uslova rada škola u gradu. O tome, za Start013, govori Miroslav Lepir, član Gradskog veća grada Vršca, resorno zadužen za obrazovanje.
• Kako u ovim uslovima pandemije funkcionišu obrazovne ustanove u Vršcu? Na koji način je lokalna samouprava pomogla da ovaj period prođe bez značajnijih problema u radu škola i posebno po pitanju bezbednosti učenika?
Ustanove obrazovanja na teritoriji Grada Vršca funkcionišu u skladu sa preporukama, merama i uputstvima propisanim od strane Kriznog štaba i Ministarstva prosvete nauke i tehnološkog razvoja. Vratili smo se na model nastave koji je važio i na početku školske godine. Učenici su podeljeni u grupe od po najviše 15 učenika. Niži razredi osnovnih škola (od prvog do četvrtog razreda) nastavu pohađaju svakodnevno, viši razredi (od petog do osmog) imaju kombinovanu nastavu tako da su svakog drugog dana u školi, a srednjoškolci takođe imaju kombinovanu nastavu s tim da se grupe smenjuju nedeljno, jedne nedelje grupa ima nastavu u školi a druge onlajn.
Epidemiološko stanje se popravlja, ali još uvek moramo biti oprezni i poštovati sve propisane mere. Grad Vršac organizovao je dezinfekciju svih ustanova obrazovanja kako na početku školske godine tako i sada pre početka drugog polugodišta, tako da su se učenici bezbedno vratili u svoje školske klupe. JKP „Drugi oktobar“ je izvršilo dezinfekciju objekata predškolskih ustanova, osnovnih i srednjih škola kako gradskih tako i seoskih i zgradu Visoke škole za vaspitače „Mihailo Pavlov“. Takođe Grad od početka školske godine školama obezbeđuje sredstva za zaštitu i dezinfekciju kako bi nivo bezbednosti u školama bio na najvišem nivou.
• Koji su najznačajniji projekti koje je Grad Vršac realizovao u oblasti obrazovanja u prethodnom periodu a šta je ono što je u planu a što će doprineti boljem radu škola u gradu?
U Predškolskoj ustanovi „Čarolija“ renoviran je objekat „Zvončica“ sredstvima Grada Vršca u iznosu od 7 miliona dinara. Urađeno je centralno grejanje i zamenjena stolarije u Školskom centru „Nikola Tesla“ za šta je utrošeno preko 22 miliona dinara iz Gradskog fonda za zaštitu životne sredine. Takođe, u Školskom centru „Nikola Tesla“ renoviran je kompletan krov sredstvima Pokrajine i Grada Vršca, u iznosu od 6 miliona dinara. U Gimanaziji „Borislav Petrov Braca“ urađena je nova elektroinstalacija i obnovljeno centralno grejanje, u šta je uloženo više od 13 miliona dinara od gradskog samodoprinosa.
U narednom periodu planiraju se izgradnja sportske sale u Gudurici, uvođenje centralnog grejanje, zamena stolarije i postavljanje termoizolacije i fasade u OŠ „Paja Jovanović“, kao i izrada projektnotehničke dokumentacije i realizacija projekta rekonstrukcije objekata OŠ „Vuk Karadžić“ i dogradnja fiskulturne sale kao i dogradnja i nadgradnja objekta „Bambi“ u Ulici Sultane Ciuk.
• Koliko učenika je ove školske godine upisano u vršačkim školama a posebno koliko đaka prvaka? Da li i na koji način Grad Vršac pomaže najbolje učenike škola u gradu?
U osnovnim i srednjim školama upisan je ukupno 6221 učenik, a PU “Čarolija” ima 1044 mališana. Prvi razred ove godine pohađa 464 učenika, a u septembru ćemo imati 20 prvaka više u odnosu na tekuću školsku godinu što nas sve raduje. Grad Vršac je nedavno nagradio talentovane učenike osnovnih i srednjih škola koji su učestvovali na seminarima i boravili u Istraživačkoj stanici Petnica sa po 15.000 dinara po učešću, a ukupno za ovu namenu je izdvojeno 270.000 dinara. Priliku da učestvuju u radu IS Petnica imaju samo najbolji, a iz naših škola tu čast je imalo čak 15 učenika od kojih neki čak i po dva puta u toku 2020. godine. Ponosni smo i na naše učenike generacije. Njihove fotografije krasile su naš grad u proteklom periodu, a svaki od njih nagrađen je i novčanom nagradom od 30 hiljada za šta je ukupno izdvojeno 630 hiljada dinara.
U avgustu je isplaćena i materijalna pomoć najboljim studentima i učenicima. Ove godine nagrada za najboljih 47 studenata iznosila je 56 hiljada a za najboljih 19 učenika 30 hiljada dinara. Studenti i učenici koji su konkurisali, a nisu zadovoljili uslove konkursa, tj. bili „ispod crte“ takođe nagrađeni sa polovinom iznosa (32 studenta i 11 učenika). Za ovu namenu izdvojeno je 5.075.000 dinara.
Grad Vršac brine o svojim učenicima i studentima i u 2020. godini izdvojili smo ukupno šest miliona dinara za nagrade i pomoć najboljima. Nastavićemo da ih podstičemo da postižu što bolje rezultate i da na pravi način predstavljaju svoje škole i svoj grad.
• Funkciju člana Gradskog veća zaduženog za obrazovanje ste preuzeli praktično na početku školske godine. Možete li nam reći nešto o sebi, šta vas je preporučilo za funkciju koju danas obavljate?
Na ovu funkciju imenovan sam 21. avgusta 2020. godine pred sam početak školske godine. Rođen sam 1982. godine, živim u Pavlišu, a po obrazovanju sam master diplomirani inženjer mašinstva. Od 2009. do 2012. godine radio sam za kompaniju TCS S.E. Europe, na radnom mestu mašinski inženjer konstruktor, a od 2012. godine zaposlen sam u Školskom centru „Nikola Tesla“ u Vršcu kao profesor mašinske grupe predmeta. To je posao koji volim i koji sam posvećeno obavljao tokom prethodnih godina. Učestvovao sam u nekoliko međunarodnih obrazovnih projekta, najznačajniji su Erazmus plus projekat Evropske komisije, koji se odnosi na uvođenje tehnologije 3-D štampe u nastavni proces srednjih stručnih škola i IPA projekat „Znanjem do posla i pametnog razvoja Banata“ koji je realizovan u partnerstvu sa Univerzitetom „Politehnika“ iz Temišvara. Član sam Saveta Visoke strukovne školem za obrazovanje vaspitača „Mihailo Palov“ Vršac i predsednik Saveta za bezbednost saobraćaja Grada Vršca. Oženjen sam i imam dva sina.