Pokrajinski zavod za zaštitu spomenika kulture finansira i uveliko sprovodi radove na rekonstrukciji kompletne krovne konstrukcije na Vršačkoj kuli, koju je ozbiljno oštetio prošlogodišnji olujni vetar, sa udarima i do 180 kilometara na čas. Radovi će trajati oko šest meseci.
Paralelno sa ovim radovima, Gradski muzej Vršac, u čijoj je nadležnosti Vršačka kula, priprema prvu stalnu izložbenu postavku, koja bi ovom srednjovekovnom zdanju trebalo da da novu dimenziju.
Vršački zamak, jedno od najstarijih srednjevekovnih utvrđenja u Vojvodini, posle dugogodišnje obnove, otvoren je za posetioce 29. maja 2015. godine, na Dan grada i slavu Eparhije banatske, na Dan Svetog Teodora, episkopa Vršačkog.
Vršačka kula je podignuta u 15. veku, nalazi se na 399 metara nadmorske visine, na Vršačkom bregu iznad grada. Od kompleksa zamka najočuvanija je Donžon kula, sačinjena od kamena i opeke i nosi odlike vizantijskog načina zidanja, pa se pretpostavlja da ju je podigao despot Đurađ Branković.
Konzervatorski i restauratorski radovi na kuli počeli su 1984. godine, a od 1997. godine krenulo se sa arheološkim iskopavanjima lokaliteta, na kome su otkriveni ostaci južne kule. Od 2009. do 2015. godine u rekonstrukciju Vršačkog zamka uloženo je 70 miliona dinara.