Školski centar „Nikola Tesla“ i Gimnazija „Borislav Petrov Braca“ iz Vršca, polako ali sigurno zasluženo stiču epitet škola koje uspešno učestvuju u Interreg IPA projektima prekogranične saradnje, a o tome govori i činjenica da već godinama kontinuirano radimo na istim.
Gimnaziji je ovo sedmi IPA projekat u kojem učestvuje, dok je ŠC treći. Prethodne godine naša škola, odnosno ŠC, je učestvovala u Interreg IPA programu prekogranične saradnje na projektu sa Univerzitetom Politehnika iz Temišvara, RORS 394 „Znanjem do posla i pametnog razvoja Banata“ tokom kojeg su učenici stekli znanja koja će im biti potrebna u radu u oblasti IT tehnologija.
Nakon uspešnog završetka prethodno navedenog projekta, ŠC i Gimnazija potpisale su 03. aprila 2021. godine ugovor o partnerstvu na IPA projektu sa Zapadnim Univerzitetom u Temišvaru koji je, donekle, nastavak prethodnog, a tiče se edukacije mladih u oblasti profesionalne orijentacije.
Reč je o IPA Projektu RORS 406 – „Usluge elektronske podrške za karijerno i profesionalno savetovanje mladih koji stupaju na tržište rada“ odnosno „e-Support services for career and vocational counseling of youth entering to the labor market“. Partneri na projektu su: Zapadni Univerzitet u Temišvaru, škola ŠC „Nikola Tesla“ iz Vršca, Gimnazija „Borislav Petrov Braca“ iz Vršca i Nacionalna akademija „Banatul“ iz Temišvara.
Cilj projekta je osposobljavanje mladih za stupanje na tržište rada osnaživanjem i pružanjem podrške kroz savetodavni rad u oblasti karijernog vođenja. Ovim projektom je to predviđeno da se realizuje kroz sledeće aktivnosti:
• Po 10 nastavnika iz ŠC i Gimnazije obučavaće se na Zapadnom Univerzitetu u Temišvaru iz oblasti karijernog vođenja i savetodavnog rada u oblasti profesionalne orijentacije. Znanja i veštine stečene na tim obukama nastavnici će obuhvatiti u svojim nastavnim planovima. Zatim će nastavnici te iste aktivnosti i teme predviđene nastavnim planovima koristiti u neposrednom i kontinuiranom radu sa učenicima.
• Pored nastavnika, iz ŠC i Gimnazije učestvovaće po 100 učenika koji će biti obučavani od strane karijernog savetnika a, ukoliko epidemiološka situacija bude dozvolila u drugom delu realizacije Projekta, po 45 učenika iz obeju škola biće izabrano za studijska putovanja odnosno posete Rumuniji.
• Takođe, kao dodatna podrška u unapređivanju savetodavnog rada u oblasti karijernog vođenja za učenike i nastavnike, biće izrađena i onlajn Platforma za karijerno i profesionalno savetovanje koja će sadržati sve neophodne informacije, sadržaje i aktuelnosti vezano za profesionalno interesovanje.
• Kruna uspešnog rada na ovom projektu biće izrada Vodiča za karijerno i profesionalno savetovanje, namenjenog učenicima i nastavnicima. Razmena iskustava sa kolegama iz projekta olakšaće nam da konkretnije i kvalitetnije usmerimo učenike da adekvatno prepoznaju afinitete i izbor budućeg zanimanja.
Ukupna vrednost projekta je 391 739.25 evra, od čega se 85%, odnosno 332 978.35 evra, finansira iz IPA sredstava Evropske Unije, a ono što je važno istaći jeste činjenica da je budžetom projekta za obe škole predviđeno po 9.700 evra za nabavku IT opreme koja je neophodna za realizaciju ovog projekta.
- Projekat će trajati 12 meseci i sigurni smo da će postići uspeh (kao i dosadašnji projekti) i da će rezultati biti onakvi kakvi želimo da budu – a to je da naše mlade, učenike, osposobimo za kvalitetan život nakon školovanja, kažu nadležni iz ove dve srednje škole.