Produkcija „Vila“ predstavlja novi tv serijal pod nazivom „Hrišćanski dragulji Vršca“.
Tema projekta je video prikaz svih značajnih verskih objekata i prezentacija i upoznavanje javnosti sa vrednostima crkvenih objekata u gradu i okolini.
U gradu Vršcu postoji niz veoma značajnih sakralnih objekata (kako u kulturnom, tako i u istorijskom smislu) koji zavređuju da se javnost bliže upozna sa njima.
Ovim projektom prezentujemo sve vrednosti verskih objekata (bez obzira na veroispovest), jer je dokazano da neki od ovih objekata zavređuju pažnju šire javnosti i za neke od njih se opravdano smatra da su starije i verski vrednije od već poznatih sakralnih objekata u Srbiji.
Takođe, emisije su namenjene sugrađanima svih generacija kako bi se edukovali i upoznali o bogatstvu, kulturnog, istorijskog i verskog značaja istih.
„Hrišćanski dragulji Vršca“ su kratke reportaže dokumentarnog tipa i urađeno je 8 emisija. Projekat je sufinansirao i finansijski pomogao Grad Vršac.
U prvoj emisiji predstavljamo Vam Sabornu crkvu. Saborna crkva Svetog Nikole u Vršcu je glavni i najveći pravoslavni hram u Vršcu, smešten uz sedište vladičanski dvor Banatske eparhije Srpske pravoslavne crkve. Saborna crkva u Vršcu je središnja crkva eparhije.
Saborna crkva u Vršcu građena je u razdoblju 1728-1785, u vreme vladike Nikole Dimitrijevića. Ikonostas je slikao Pavel Đurković, a Aksentije Marković je obavio drvorezbarske radove. Zidne slike i svod slikali su Simeon Jakšić i Mihajlo Popović. N
ikola Nešković tvorac je celivajućih ikona. Jedan od najcenjenijih slikara sa ovih prostora Paja Jovanović poklonio je hramu dve izuzetno vredne, u umetničkom i estetskom pogledu, slike, „Sveti Nikola spasava osuđenike“ i „Sveta Angelina“.
U kriptama crkve sahranjene su sledeće vladike:
• Josif Jovanović Šakabenta (1805),
• Petar Jovanović Vidak (1818),
• Emilijan Kengelac (1885),
• Nektarije Dimitrijević (1895),
• Georgije Letić (1933),
• Vikentije Vujić (1939) i
• Visarion Kostić (1979).