Posredstvom knjige za služenje Liturgije, kao najveće Svete tajne pravoslavnih hrišćana (gde god oni živeli), štampana je knjiga pod nazivom Rumunska pravoslavna crkva u Banatu, potpisana autorom Trifu Damianom.
Knjiga je đtampana na predlog grupe rumunskih profesora i intelektualaca iz rumunskih pravoslavnih parohija u srpskom Banatu, Mirčom Maranom, Trifuom Damijanom i ocem Mirčom Munteanuom, koji od 2015. godine služi u Rumunskoj pravoslavnoj Parohiji i zajednici u Pančevu.
Knjiga je napisana dvojezično, na rumunskom i srpskom jeziku, o prošlosti i osnivanju rumunske pravoslavne zajednice na ovom prostoru od najstarijih pomena hrišćanstva i tokom istorije do danas, o naporima Rumuna da organizuju svoju crkvu i sačuvaju svoj rumunski nacionalni i pravoslavni identitet.
U knjizi su predstavljene i fotografije odabranih velelepnih hramova, kao deo Episkopije Dačija Feliks i predstavljaju istorijsku, arhitektonsku i kulturnu vrednost i lepotu.
Rumuni spadaju među starosedelačke narode Banata jer je Banat predstavljao još od praistorijskog i antičkog doba, preko srednjeg i novog veka, sve do savremenog doba, multietnički prostor gde su se susretali razni narodi, kulture, jezici i religije, što je karakteristika i dandanas.
Knjiga Rumunska pravoslavna crkva u Banatu svedoči o prošlosti, težnjama i budućnosti rumunske pravoslavne zajednice u Srbiji, da živi u slozi i međusobnom poštovanju sa svim ostalim etničkim zajednicama koje i danas žive u srpskom Banatu.