Ministar finansija Siniša Mali i predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež predstavili su danas paket ekonomskih mera za ublažavanje posledica pandemije virusa Covid-19. Prema rečima Malog, na njemu je rađeno desetak dana. Vrednost ovog paketa mera iznosi 5.1 milijardu evra.
Ovaj paket najavio je pre nekoliko dana predsednik Srbije Aleksandar Vučić, ukazujući na neke od mera, među kojima je plaćanje minimalca za zaposlene u malim i srednjim preduzećima, pomoć građanima u iznosu od 100 evra.
- Na programu ovih mera radili smo proteklih 10 dana. Nismo želeli da sa ovim programom izađemo brzo, sačekali smo da vidimo kakve su posledice ove krize sa kojom se suočavamo, rekao je ministar Mali.
Mali je rekao da mere imaju dva cilja, očuvanje stabilne ekonomske situacije i očuvanje malih preduzeća u privatnom sektoru. Naveo je da je Vlada Republike Srbije dobila savete od preduzetnika i stručnjaka kako pomoći ekonomiji Srbije i one su, kako kaže, uvrštene u ove mere Vlade Srbije i Narodne banke Srbije.
Paket podrazumeva četiri seta mera: mere poreske politike, direktnu pomoć privatnom sektoru, mere očuvanja likvidnosti, kao i ostale mere.
- Vlada Srbije će u narednih 10 dana usvojiti uredbu, odnosno pravni okvir koji će omogućiti sprovođenje ekonomskih mera za podizanje srpske privrede, najavio je ministar finansija Siniša Mali i naglasio da se taj program neće primenjivati na preduzeća koja su od početak vanrednog stanja smanjila za više od 10 odsto broj radnika.
On je istakao da je državni vrh Srbije više puta apelovao i molio privrednike da ne otpuštaju svoje zaposlene. Rekao je i da će najavljeni program biti finansiran na tri načina: iz rezervi budžeta kojih ima dovoljno, iz budžetskih aproprijacija, kao i na tržištu domaćeg i međunarodnog kapitala.
- Vlada ostaje dosledna onome što je predsednik Vučić govorio, a to je da u javnom sektoru nema smanjenja plata, niti optuštanja niti smanjenja penzija, jer ima dovljno novca u budžetu. Penzije su sigurne, naveo je ministar.
Takođe, istakao je da će se Vlada truditi da poštuje sve obaveze koje ima prema privatnom sektoru. Rekao je i da se posebna grupa u Vladi bavi korporativnim obveznicima za velika preduzeća, koja mogu da računaju na taj vid podrške, kako bi obezbedila, ne samo likvidnost, već i novi kapital.
Najavio je i da se razmišlja da se posebno pomogne i najugroženijim sektorima, kao što su ugostiteljstvo, hotelijerstvo, povrstarstvo i drugi.