Kulturni obrazovni centar Vuk Karadžić Plandište, u saradnji sa Maticom srpskom, u prepunoj sali zgrade Komesarijata, uspešno je organizovao promociju knjige „Dolazak“ dr Milana Micića, prve knjige iz opusa „Kolonistička naselja u okolini Mariolane od 1921-1941“.
Tokom ove prezentacije prisutni slušaoci imali su prilike da uživaju u izlaganju istoričara dr Misića, koji je ovom prilikom pokušao da dočara kako je tekao sam proces kolonizacije i naseljavanja prostora teritorije Opštine Plandište i malo bliže objasni način života kolonista i dobrovoljaca koji su dolazili i svoj život otpočinjali u okolini naselja Mariolane.
„Na području Mariolane, današnje Opštine Plandište, kolonisti i dobrovoljci su se doseljavali iz Like, Bosne, Hercegovine, Banije i delova Mađarske. Ovaj prostor na razgraničenju Rumunije i Kraljevine Srbije bio je pogodno tlo za naseljavanje i kolonizaciju, i pred drugi svetski rat naselio se više od 7 000 kolonista koji su formirali svoja naselja. Jedan deo knjige govori o srpskim ratnim veteranima, o bogatim porodicama veleposednika u procesu agrarne reforme, o razgraničenju Rumunije i Jugoslavije na ovom prostoru. Knjiga upravo govori o njihovom naseljavanju, životu, svim onim teškoćama na koje su nailazili tokom tog procesa kolonizacije, usled neprilagođenosti novom prostoru i teškim uslovima života. Knjiga treba da podseti potomke kolonista, ali i sve druge zainteresovane za istoriju i procese naseljavanja teritorije Opštine Plandište, na tu intimnu životnu dramu kolonista i dobrovoljaca iz Dinarskih krajeva, koji su došli u Banat kao obećanu zemlju, koji su bili pioniri razvoja zemlje i stvaranja naselja kakvim ih danas poznajemo. I pored svih muka i nedaća koje su ih zadesili, kolonisti su pokazali veliku životnu energiju, snagu i volju da se u potpunosti integrišu na novom tlu“, istakao je dr Milan Micić, istoriča i autor dela „Dolazak“.
„Promocija knjige „Dolazak“ dr Milana Micića, prve iz opusa „Kolonistička naselja u okolini Mariolane od 1921-1941“ za nas kao izdavače predstavlja veliku čast i uspeh, jedan veliki trud i rad koji je došao kao posledica odlične saradnje svih angažovanih iz Kulturnog centra i saradniika koji su radili na njenom ostvarenju. Organizovanje mesne i hramovne slave Prepodnobni Rafailo Banatski, predstavlja jedan od najvažnijih događaja u našem kalendaru aktivnosti i zato smo se potrudili da u ovom trenutku organizujemo i promociju jednog dela koje je toliko značajno za istorijski razvoj i nastanak naselja koja čine današnju teritoriju Opštine Plandište. Knjiga je nastala kao plod odlične saradnje sa Maticom srpskom, ali i preuzetim obavezama po osnovu potpisanog protokola o saradnji između Opštine Plandište i Matice srpske, čiji je osnovni cilj sačuvati sećanja na istoriju i migracije stanovništva na ovim našim prostorima. Zahvaljujem se i dr Miciću da divnom predavanju kojim nam je samo zagolicao maštu i zaintrigirao podacima i činjenicama koje se nalaze u knjizi, kao i izvornoj prevačkoj grupi „Zvuci sa kamena“ koja je svojim izvođenjem pesama iz tog perioda samu promociju učinila još emotivnijom. Takođe bih se zahvalila i predstavnicima Komesarijata za izbeglice Republike Srbije koji su nam ustupili svoju svečanu salu i na taj način pomogli da se promocija održi na način kako to dolikuje samoj knjizi i njenom autoru“, izjavila je Tijana Štiglic, v.d. direktora Kulturnog centra Vuk Karadžić Plandište.