Privremeno prihvatilište za ugrožene divlje životinje – JKP „Drugi oktobar“ ima veoma važnu ulogu da pomogne životinjama koje su napuštene, izgubljene, povređene ili zlostavljane.
„Sve životinje osećaju, bol i strah. Isto kao i ljudi. Zbog toga je naša dužnost da im pomognemo. Međutim, pomoć nije potrebna samo kućnim ljubimcima, psima i mačkama. U periodu kada mladunci ptica počinju da lete često ispadaju iz gnezda i ostaju na zemlji uglavnom povređene i ugruvane. Slično je i sa mladuncima ježeva, veverica, kornjača, zmija, koji se nađu na ulici, dvorištima, baštama ili u stambenim objektima. I njima je takođe potrebna pomoć. Divlje životinje takođe mogu pretrpeti povrede ili im je potrebna pomoć i spašavanje iz najrazličitijih situacija“, kažu u Prihvatilištu.
Trenutno se na oporavku u Prihvatilištu nalaze vetruške. Nažalost, jedna od njih neće moći da se vrati u prirodu, jer je ostala bez nogu zbog nesreće na dalekovodu i strujnog udara, ali se uspešno oporavlja.
Obična vetruška ili vetruška klikavka je veoma lepa ptica iz porodice sokolova. Kod odraslog mužjaka koji je već dobio konačnu boju, glava, potiljak i rep su, osim belo obrubljene plavocrne pruge, rđacrvene boje, a sva pera na vrhu nose truglastu mrlju.
Donji delovi grla su beličastožuti, grudi i trbuh crvenosivi ili bledožuti. Pojedina pera su ukrašena uzdužnom crnom mrljom, letna pera su crna i na unutrašnjoj strani zastavice ukrašena sa šest do dvanaest beličastih ili rđacrvenih trouglastih mrlja.
Na vrhovima su pera svetlije obrubljena. Čitav gornji deo tela odrasle ženke je crven, sve do gornjeg dela leđa koji je posut uzdužnim crnim mrljama. Donja strana tela ženke slična je po boji mužjakovoj. Mlade ptice su po boji preja slične majci. Ženke su veće od mužjaka. Vetruška je dugačka do 32 cm a raspon krila je od 65 do 82 cm.