Povodom stogodišnjice od smrti Kralj Petra Prvog Oslobodioca (1921- 2021) u petak, 6. avgusta 2021. godine, sa početkom u 19 časova, u Gradskom Muzeju u Vršcu svečano će biti promovisan model budućeg spomenika Njegovog Veličanstva Kralja Petra Prvog Karađorđevića, rad akademskog vajara dr Velimira Karavelića.
U okviru večeri biće izložen artefakt „Ratni Dnevnik“ Njegovog Veličanstva.
Učesnici programa:
- Dragomir Acović, heraldičar – arhitekta
- Dušan Milovanović, istoričar umetnosti – savetnik muzeja
- Zoran M. Turkan, član odbora za podizanje spomenika
Vršački slikar Zoran Turkan pre dve godine pokrenuo je inicijativu i da se Dečjem domu Crvenog krsta na Vršačkom bregu opravdano i zasluženo vrati ime Kraljice Marije Karađorđević, rumunske princeze i srpske kraljice, zaštitnice nejači, koja je u ovom kraju južnog Banata imala značajnu podršku građanstva.
Tada je javno postavio i pitanje: Zašto Vršac beži od svoje, istorije srpskog naroda?
- Neki ljudi su nam ovde, u Vršcu i Banatu, izbrisali istoriju srpskoga naroda iz prve polovine 20. veka. Bruka je to što je Kralj Petar Prvi Karađorđević oslobodilac potpuno ignorisan, bez trga koji su mu prvo oduzeli nacisti, a potom i komunisti. Karađorđeva ulica poslednja je u gradu, zagledana u atar i korov stare Helvecije. Krčma Dva pištolja, umesto kulturno-istorijskog spomenika Voždu, pretvorena je u marvenu stanicu. U ovom gradu se oduvek više poštovalo tuđe nego svoje. Čini mi se da ni jedan grad u Srbiji nije bio toliko bezobziran kao Vršac, zapravo njegovi političari, u nečasnom ignorisanju istorije poslednje srpske dinastije Karađorđević, rekao je tada Turkan, za vršački informativni portal eVršac.
Inicijativom kraljice Marije Karađorđević i 565 dobrotvora, građana Vršca, Pančeva i Bele Crkve, 1936. godine, ostvareno je idejno rešenje doajena jugoslovenske arhitekture Dragiše Brašovana. Na temeljima oblika krsta, sazidano je Dečje odmaralište na Vršačkom bregu.
Dugi niz godina, ova termalna banja, zahvaljujući izuzetno pogodnim vetrovima za zdravlje dece, služila je svrsi. Kraljica Marija ga je ostavila kao zadužbinu, namenjenu zdravstveno i socijalno ugroženoj deci. Objekat je dat na upravljanje organizaciji Crvenog krsta u Vršcu i nosio je ime “Letovalište Crvenog krsta Kraljice Marije”.
Godine 1995. godine u njega su silom prilika smeštena lica izbegla od ratova. Posle pet godina, ostala je samo tužna ruina. Opštinska i pokrajinska organizacija Crvenog krsta, u saradnji sa Nacionalnom organizacijom, pokrenule su inicijativu, a Crveni krst Kraljevine Španije ponudio je sredstva kako bi se građevina skrhana vremenom i ljudskim nemarom, rekonstruisala i ponovo postala ono za šta je i izgrađena.
Po mišljenju stručnjaka, staro zdanje nije bilo pogodno za rekonstrukciju, pa je na istim temeljima započeta gradnja novog modernog centra. Septembra 2001. položen je kamen temeljac. U građevinsku rekonstrukciju ovog zdanja Crveni krst Španije uložio je 300.000 evra, a Crveni krst Gornje Austrije je za njegovo opremanje izdvojio 175.000 evra.
Avgusta 2004. godine, predsednik Crvenog krsta Vojvodine prof dr Boriša Vuković, šef Službe za međunarodnu saradnju španskog Crvenog krsta i lični savetnik predsednika Međunarodne federacije društava Crvenog krsta i Crvenog polumeseca Mercedes Babe i predsednik Crvenog krsta Gornje Austrije Leo Palvajn – Pretner, svečano su otvorili novoizgrađeni Dečji dom Crvenog krsta na Vršačkom bregu. Njegovom kasnijem opremanju priključili su se i drugi dobrotvori.
Dečjem domu Kraljice Marije Karađorđević i Crvenog krsta na Vršačkom bregu, tada je udahnut novi život. Ništa nije tako vredno i dobro kao osmeh zdravog i zadovoljnog deteta. U tom osmehu je budućnost gradova, država, čovečanstva.