U okviru pojekta „Održiva zajednička mreža za vanredne situacije u Banatu“ koji je finansiran iz IPA programa Rumunija – Srbija, 24. januara je u Kuštilju održana radionica „Pomozite nam da vas spasimo“.
Meštanima je predstavljen projekat, kao i njegovi ciljevi i rezultati. Prikazan je film o načinu reagovanja u vanrednim situacijama ( zemljotres, požar, poplava, oluje).
Radionice su takođe održane u naseljenim mestima Jablanka i Sočica.
Projekat je finansiran iz IPA programa prekogranične saradnje Rumunija – Srbija. Partneri na projektu su Savet Županije Karađ – Severin (Rumunija), – Okružni inspektorat za vanredne situacije „Semenic“ Županije Karaš-Severin, Grad Vršac, Udruženje za razvoj saradnje zajednica za upravljanje vanrednim situacijama ADIVEST.
Period implementacije je 30 meseci. Projekat je započeo 6. avgusta 2019. godine, a završiće se 5. februara ove godine. Ukupan budžet projekta je 1.492.546,64 eura, a sufinansiranje IPA Programa je 1.268.664,64 eura.
Glavni cilj projekta je jačanje operativnih i institucionalnih kapaciteta lokalnih organizacija zaduženih za vanredne situacije i sprečavanje katastrofa, ublažavanje i sprečavanje ekoloških nesreća i reakcija u vanrednim situacijama u projektnom području.
Specifični ciljevi projekta su poboljšanje efikasnosti intervencija u vanrednim situacijama, stvaranje prekogranične mreže u oblasti procene, sprečavanja i unapređenja saradnje između organizacija u vanrednim situacijama i podizanje nivoa svesti kod lokalne zajednice za pretnje po životnu okolinu.
Rezultati projekta su:
- Nabavljena oprema za intervencije u rizičnim situacijama – za Vatrogasno spasilačku jedinicu Vršac nabavljena su dva vozila za intervencije, prikolica za čamac za spašavanje od poplave, termalne i GO PRO kamere. Oprema je prikazana na taktičkoj vežbi koju je održana u oktobru mesecu
- Kampanja podizanja svesti stanovništva „Pomozite nam da vas spasimo“ – faktori rizika, kratki film, štampani materijal, signalne table za upozorenja postavljene su na pet lokacija, dve na Vršačkim planinama kao upozorenje od opasnosti od požara, u Kuštilju za opasnost od poplave i u Sočici i Jablanci za opasnost od požara.
- Studija za vanredne i ekološke rizike
- Zajednička metodologija kod intervencija u vanrednim situacijama
- Green IT platforma – zajednički sistem za upozoravanje u vanrednim situacijama
- Zajedničke radne grupe za delovanje u vanrednim situacijama.
Soft Green IT platforma je sistem koji je namenjen upozoravanju i obaveštavanju o rizičnim situacijama u pograničnom području. Kako su ove situacije na sreću retke, sistem je unapređen i namenjen je stanovnicima grada i okolnih mesta i kroz njega je moguće prijaviti komunalne probleme, prijave za inspekciju, kvarove na uličnoj rasveti. U funkciji je aplikacija koju je moguće skinuti sa Play stora i nakon instalacije je moguće slati poruke kao neregistrovan ili registrovani korisnik. Poruke stižu kod administratora platforme koji ih dalje prosleđuje nadležnim službama.
Na ovaj način poruke i prijave stižu brzo i vreme reakcije je skraćeno.
Omogućena je i komunikacija krajnjeg koristika i operatera, tako da korisniku stiže odgovor o daljim koracima koji su preduzeti po njegovoj prijavi. Soft Green It platforma služi za informisanje i upozoravanje građana i relevantnih institucija.