Realizacija projekta pošumljavanja degradiranih površina u Opštini Plandište stavljena je u prvi plan i označena kao prioritet, jer ova južnobanatska opština, sa svega 0.5 odsto zasada pod šumom, spada u područja sa najmanjim procentom šumovitosti.
„U saradnji sa Ministarstvom zaštite životne sredine tokom godinu dana pokrenuli smo i završili nekoliko važnih i velikih projekata, tokom čije smo realizacije posadili više od 20 hektara zasada autohtonih lišćarskih vrsta sadnica. Tokom realizacije ovih projekata u naseljima Barice i Plandište, značajno smo unapredili kvalitet zemljišta, obzirom da su za sadnju ciljno birane degradirane i rekultivisane površine, površine koje su nekada bile divlje deponije, smetlišta“, kaže predsednik Opštine Plandište Jovan repac.
Opština Plandište uspela je da, kroz realizaciju projekta, pošumi značajne površine rekultivisanog zemljišta.
„Posle više decenija, pokrenuli smo velike projekte pošumljavanja zemljišta, čime idemo ka zajedničkom cilju, povećanju šumovitih površina, jačanju vetrozaštitnih površina i stvaranju zelenih oaza. Zaštitu životne sredine i unapređenje prirodnog diverziteta označili smo kao jedan od prioriteta na kom želimo aktivno da radimo u narednom periodu“, naglasio je Repac.
Predsednik Repac je napomenuo da je do sada za realizaciju projekata pošumljavanja izdvojeno više od 10 miliona dinara, što iz Zelenog fonda Ministarstva zaštite životne sredine, što iz budžeta lokalne samouprave.