Izložba „Muzej kao škola – vremeplov otvorene slike“ na jednom mestu sabira dela majstora umetnosti iz likovne zbirke muzeja u Vršcu i Javora Rašajskog. O neobičnoj viševekovnoj istoriji grada, najrečitije govori Gradski muzej Vršac, kao jedan od najstarijih ustanova kulture danas u našoj zemlji, objavio je RTS.
Osnovan je davne 1894. godine i predstavlja tip kompleksnog muzeja, što znači da u svojim zbirkama baštini predmete arheologije, istorije, etnologije, likovne umetnosti, numizmatike i prirode. Ove muzejske zbirke nastale su prvenstveno poklonima lokalnih kolekcionara još u XIX veku.
To su, pre svega bili predmeti iz oblasti arheologije, numizmatike i istorije. Broj obrađenih i kategorizovanih predmeta i građe kreće se danas do neverovatnih 250.000 primeraka. I danas, perfektna struktura crteža, minuciozan detalj, bez obzira da li se radi o crtežu, ili slici u ulju, ostaju glavna preokupcija Rašajskog. Uplivi tradicije prethodnih vremena i iskustvo ličnog doživljaja stoje u njegovom radu u plemenitoj ravnoteži sinergije istraživanja.
Svakako, zaslužan u tom istraživačkom poduhvatu jeste i Gradski muzej u Vršcu. Zato u izložbi „Muzej kao škola – vremeplov otvorene slike“ još jednom ističemo da nesagledivi kulturni kapital koji čuva ovaj muzej, gde motivaciju nalazi Javor Rašajski, ostaje za generacije naraštaja kao jedna upečatljiva slika istorijskog vremeplova, ostaje kao jedna velika otvorena škola.
Dela iz Gradskog muzeja u Vršcu, izabrana po meri Javora Rašajskog, zajedno sa ličnim delima autora u jedinstvu prostora Galerije RTS moći će da se pogledaju sve do 25. juna.
Video prilog RTS možete pogledati klikom OVDE.