U Brašovu u Rumuniji od 29. oktobra do 6. novembra održava se festival Ai carte, Ai parte – “Čitaj da bi imao znanje“, čiji je cilj očuvanje i promovisanje rumunske kulture, umetnosti i obrazovanja s akcentom na rumunskom jeziku u zemljama u kojima rumunski narod čini manjinsko stanovnistvo.
Festival, čiji je organizator glumac Đorđe Kustura je pored učesnika iz Rumunije, okupio eminentne ljude iz Republike Moldavije, Ukrajine i Srbije, odnosno iz Vršca u kome je rumunski narod značajan deo populacije.
Na simpozijumu su učestvovali: Adrian Ćioroianu, direktor Nacionalne biblioteke Rumunije, Matei Višnjek, dramaturg i urednik Radio Frans Internasional, Viktor Moraru, potpredsednik Akademije nauka Moldavije, Aliona Tostogan, prvi zamenik direktora u oblasti razvoja zbirke, očuvanja i komunikacije Nacionalne biblioteke Republike Moldavije, Sandu Greku, predsednik Saveza pozorišta Republike Moldavije i direktor Nacionalnog pozorišta Elena Nandris, Maria Toaca i Karolina Žitaru, pisci i urednice u Časopisu „Bukovina“, Adrian Lesenćiuk, predsednik Brašovskog ogranka Unije rumunskih pisaca.
Predstavnici Srbije bile su Otilia Peskariu, glumica i novinarka Radio Novog Sada i Snežana Udicki, reditelj i direktor Narodnog pozorišta „Sterija“ u Vršcu. Tokom ova 4 dana, delegacija iz Srbije je učestvovala na dva simpozijuma.
Tema prvog simpozijuma je bilo predstavljanje oblasti kojom se učesnici bave, tako da su na samom otvaranju festivala koje je upriličeno u prostoru Prve rumunske škole govorili pomenuti učesnici.
Snežana Udicki je akcenat stavila na značaj svih festivala, jer je za njih potrebno puno truda, ali i entuzijazma da se održe i istakla je važnost ovakvog festivala, jer nudi sadržaje i iz pozorišne umetnosti, književnosti, promoviše jednu kulturu, ali iz različitih zemalja. Takođe je naglasila da je jako važno što ćemo imati prilike da pogledamo predstavu kolega iz pozorišta ‚‚Satiricus I.L. Caragiale” iz Kišnjeva koje je odigralo predstavu ‚‚Šta ćemo sa violončelom?” najznačajnijeg rumunskog pisca, koji živi u Francuskoj – Mateja Višnjeka, koji je takođe bio učesnik festivala.
Otilija Peskariu je govorila o značaju Profesionalne Scena na rumunkom jeziku pri NP ‚‚Sterija” u Vršcu, o poznatim rumunskim piscima sa ovih prostora, o značaju prisustva Rumunije na sajmu knjiga u Beogradu, jer je Ruminija bila ove godine bila počasni gost i o tome kako Rumuni neguju pisanu reč i svoju kulturu u Vojvodini.
Drugi dan festivala tema je bila u vezi sa samim radom institucija iz kojih predstavnici dolaze, tako da su naše učesnice govorile o istoriji Narodnog pozorišta „Sterija“, načinu na koji pozorište neguje svoj repertoar i poseban akcenat je bio na Sceni na rumunskom jeziku, od njenog osnivanja, kada se najviše negovao repertoar nacionalne drame do danas.
Takođe, pomenuti su svi značajni rumunski pisci koji su igrani na ovoj sceni: Matej Višnjek, Mirčea Elijade, Euđen Jonesku, Gabriel Kifu, Marin Soresku i drugi, sa nadom da ce se ta tradicija nastaviti. Treći dan festivala održan je književni matine na kome je glumica Otilia Peskariu recitovala pesme i čitala prozu. U okviru predstavljanja rada rumunske manjine u Srbiji, izvedena je i predstava amaterskog pozorista iz Straže „Azilanti“, koju je režirao Jonel Omoran.