Srbija se nalazi u šestoj nedelji epidemije koronavirusa koji je do sada odneo 80 života, a registrovano je ukupno 3.630 slučajeva. Mere za sprečavanje širenja zaraze daju rezultate i u poslednjim danima epidemiološka kriva je zaravnjena, ali stručnjaci apeluju da ne sme doći do opuštanja.
Jutros je završen trodnevni policijski čas koji je trajao punih 60 sati. Imunolog dr Srđa Janković rekao je za RTS da cilj ostaje da se spreči masovnije zaražavanje, jer se ne zna ko je sve osetljiv.
- I Britanci su odustali od toga da se pusti virus u one manje osetljive grupe. To je naivan koncept i neodrživ u imunologiji, naveo je Janković.
Na konferenciji za medije saopšteno je da je koronavirus prisutan u skoro u svim gradovima, kao i da je aktivan nadzor za sprečavanje širenja bolesti. Dr Darija Kisić Tepavčević, gostujući u Dnevniku RTS, istakla je da brojevi, koji su bili uravnoteženi u prethodnoj sedmici, pokazuju da struka zna šta radi.
Takođe, dr Kisić Tepavčević je predložila da se autističnoj deci dozvoli šetnja i tokom perioda kada je zabranjeno kretanje.
Banje primaju medicinare, policajce i vojnike sa lakšim simptomima
Zdravstveni radnici, zaposleni u zdravstvenim ustanovama, pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, koji su zaraženi koronavirusom tokom vršenja radne obaveze, biće lečeni u banjama.
Oni će biti upućeni u Specijalnu bolnicu za rehabilitaciju „Junaković“ u Apatinu, Institut za rehabilitaciju „Selters banja“ u Mladenovcu, Specijalnu bolnicu u Banji Koviljači, Institut za lečenje i rehabilitaciju „Niška Banja“ i Specijalnu bolnicu „Merkur“ u Vrnjačkoj Banji.
- Prvi pacijenti u Vrnjačkoj banji očekuju se danas oko 11 sati, potvrdio je za RTS Dejan Stanojević direktor SB „Merkur“.