Akcija započeta sadnjom preko 1.000 stabala na putu ka Rumuniji, nastavljena je u svim naseljenim mestima, kao i u školskim dvorištima i oko vršačkih bolnica. Učestvovalo je više stotina Vrščana, od najmlađih do najstarijih.
Cilj Grada Vršca je da probudi svest kod svih ljudi, da svako može da zasadi po jedno drvo. Značaj je višestruki, pre svega šalje se poruka da se borimo protiv klimatskih promena, jer svi znamo koliko su klimatske promene danas važne. Ovo je jedan od načina da se borimo za bolju životnu sredinu i da imamo čistiji i zdraviji vazduh.
Grad Vršac redovni je učesnik i Goranskog eko kampa “Vršački breg”. Organizator kampa je Pokret gorana Srbije. Grad Vršac je pokrovitelj ovog sedmodnevnog kampa, a funkcineri i sami prionu na rad. Kamp sada ima međunarodni karakter, jer su učešće u njegovom radu, u protekle dve godine, uzeli i učenici srpske gimnazije “Dositej Obradović” iz Temišvara i učenici iz Krive Palanke.
Grad Vršac podržava rad ovog kampa jer za cilj ima da učenike približi prirodi, da ih upozna sa prirodom i ekološkim problemima savremenog društva i potrebi što efikasnije zaštite prirode. Najvažnije je permanentno razvijanje ekološke svesti kod mladih o značaju očuvanja zdrave životne sredine.
Takođe, JKP Drugi oktobar svake godine posadi više od 36.000 sadnica cveća, koje ulepšava ne samo centralnu zonu nego i ulazak u Vršac iz pravca Beograda. Kada bi se organizovalo takmičenje za izbor najuređenijih javnih i zelenih površina u gradovima širome Srbije, Vršac bi odneo apsolutnu pobedu.
Generalno, u gradovima je sve manje zelenih površina, jer se nauštrb njih prave parkinzi. Vrščani se trude da naprave balans, pa čak i da prkose savremenoj arhitekturi. Jer, tamo gde nema mesta za sadnju, postavljaju betonske saksije ili cvetnim žardinjerama ukrašavaju bandere. U Vršcu je više od 800 bandera ukrašeno prelepim cvetnim aranžmanima.