Grad Vršac i Javno komunalno preduzeće „Drugi oktobar“, u saradnji sa Udruženjem „Otvoreno srce sveta“, postavili su u Gradskom parku interaktivnu komunikacionu tablu za decu sa smetnjama u razvoju.
„Ovo je jedan od vidova podrške koju Grad Vršac kontinuirano pruža deci sa smetnjama u razvoju, ali i odraslima sa takvim smetnjama. Zadovoljstvo nam je što na inicijativu i u organizaciji Udruženja „Otvoreno srce sveta“ od danas imamo ovakvu komunikacionu tablu, koja je namenjena pre svega deci sa metnjama u verbalnoj komunikaciji, ali isto tako i odraslim osobama sa težim oštećenjima u verbalnoj komunikaciji“, rekla je članica Gradskog veća za socijalna pitanja Maja Ristić Lažetić.
Tabla predstavlja alternativni oblik komunikacije. Na njoj su prikazane sličice putem kojih će deca i odrasli sa smetnjama moći da izraze svoje potrebe i želje. Tabla je postavljena kako bi sva deca sa teritorije Grada Vršca, ali i deca koja dolaze u Vršac, imala mogućnost da na ovaj način komuniciraju sa svojom okolinom, sa vršnjacima i roditeljima.
Maja Ristić Lažetić podsetila je i na ostale vidove podrške koju Grad Vršac kontinuirano pruža osobama sa smetnjama u razvoju.
„Usluga ličnih pratilaca povećana je u odnosu na prošlu godinu i nemamo dece na listi čekanja. Kontinuirano se pružaju usluge personalne asistencije za odrasle osobe sa invaliditetom, zatim specijalizovani prevoz za desu sa smetnjama u razvoju, usluga lokalnih pomoćnika u nastavi koji pružaju podršku deci u obrazovnim ustanovama, kao i podrška udruženjima koja se bave brigom o deci i odraslima sa smetnjama u razvoju i posebnim potrebama, sve u cilju njihove socijalne i svake druge vrste inkluzije“, rekla je Ristić Lažetić.
Danijela Rakić Nikolić, radioničar u Udrženju „Otvoreno srce sveta“, istakla je da je komunikaciona tabla osmišljena u saradnji sa hrvatskom Udrugom „Sjena“ i predstavlja sredstvo komunikacije za decu sa poteškoćama u govorno – jezičkom razvoju.
„Potpomognuta komunikacija je način komunikacije putem simbola, koji zamenjuju standardni govor, koristi se u podršci dece sa smetnjama i intelektualnom ometenošću, autizmom i poremećajima socijalnog ponašanja. Potpomognuta komunikacija nije namenjena isključivo deci sa poteškaćama u razvoju, mogu da je koriste i deca u regularnom razvoju kada je razvoj govora još uvek u toku. Zahvalila bih se na podršci Gradu Vršcu i JKP „Drugi oktobar“. Ovo je naš podsticaj široj lokalnoj zajednici za prihvatanjem i razumevanjem osoba sa poteškoćama u razvoju i njihovoj lakšoj socijalizaciji“, rekla je Rakić Nikolić.