U Gudurici kod Vršca, selu nadaleko poznatom po vinogradima i vinogradarima, danas je slavljena slava parohijskog hrama i slava svih vinara – Sveti Trifun. Svetu arhijerejsku liturgiju služio je Njegovo Preosveštenstvo Episkop Banatski gospodin Nikanor.
Okupilo se više stotina građana. Liturgiji su prisustvovali i predstavnici lokalne samouprave, zamenik gradonačelnice Vršca Dejan Santrač, član Gradskog veća Slobodan Jovanov, kao i mnogi drugi.
Hram u Gudurici posvećen je upravo zaštitniku vinara i vinogradara Svetom Trifunu. Građen je u periodu od 2005. do 2013. godine, velikim zalaganjem Crkvene opštine Gudurica i prvi je pravoslavni hram u ovom mestu. Vršački privrednik Pera Macura, koji je donacijama mnogo doprineo da se hram izgradi i uredi, prihvatio je da bude kum slave naredne godine.
Oktobra 2020. godine, Njegovo Preosveštenstvo episkop banatski gospodin Nikanor rukopoložio je svršenog bogoslova Mladena Majkića u čin đakona, prvog od izgradnje hrama. Majkić je danas, na radost meštana tri sela, unapređen.
Sveti Trifun jedan je od Hristovih velikomučenika koji postradao za hrišćansku veru. Srpska pravoslavna crkva Svetog Trifuna obeležava 14. februara po novom, odnosno 1. februara po starom kalendaru.
Slava Sveti Trifun se na poseban način obeležava u svim domaćinstvima koja se bave vinogradarstvom i voćarstvom, uz presecanje slavskog kolača i simbolično orezivanje čokota u vinogradima. To je najveći vinarsko-vinogradarski praznik, posebno u vinogradarskim krajevima Vojvodine, Šumadije i Pomoravlja.
Veruje se i da Sveti Trifun na svoj praznik pobode u zemlju ugarak i od tog dana sneg počne da se topi. Po nekih shvatanjima ovim danom počinje proleće, priroda počinje da se budi, kao i ljubav kod ljudi.
U narodu je za Trivundan vezano mnoštvo raznih običaja i verovanja.
Ako na Svetog Trifuna pada kiša, rodiće šljiva. Ako na Trivundan padne sneg, godina će biti kišna i rodna, a ako je vedro, godina će biti sušna.