U Kulturnom centru Vršac održano je predavanje o razvoju mačevalačke veštine na području Vršca i okoline od prvih naseobina na ovom prostoru do današnjih dana „Oštrice Vetrograda“.
Prisutni su imali priliku da se u okviru prezentacije i sami oprobaju u tehnikama mačevanja raznih istrorijskih epoha, uz stručnu pomoć mačevaoca vršačkog mačevalačkog kluba „Karika“.
Predavanje je vodio instruktor mačevanja Željko Ćela.
Da podsetimo, u Gradskom muzeju Vršca, u okviru stalne postavke, možete pogledati izložbu „Hladno oružje iz zbirki Gradskog muzeja Vršac”. Sadrži 155 predmeta iz Arheološkog, Istorijskog i Etnološkog odeljenja. Hronološki pokriva period od bronzanog doba do Drugog svetskog rata.
U izložbu su ukomponovane razne vrste mačeva, bodeža, noževa i kopalja počev od bronzanodopskih, perioda gvozdenog doba i vremena seobe naroda, sarmatskih, srednjevekovnih i perida novoga veka, do sredine 20. veka.
Na izložbi su zastupljene razne vrste vrhova strela uglavnom slovenskih, kao i vrhova strela za samostrel iz 15. i 16. veka pronađenih prilikom arheoloških istraživanja na Vršačkom utvrđenju.
Veoma atraktivni predmeti na izložbi su sablje koje datiraju od vremena 13. do tridesetih godina 20. veka. Među njima se nalaze turske, husarske, austrijske i austrougarske, konjičke, pešadijske i oficirske, šaške i sovjetske, srpske, kao i sablje Kraljevine Jugoslavije. Značajna je i kolekcija jatagana koji datiraju iz vremena 18. i 19. veka proizvedeni u raznim oružarskim centrima počev od Carigrada, Foče, Prizrena i drugih mesta širom Balkana.
Uz izložbu je štampan bogato ilustrovan katalog sa uvodnim tekstovima, predgovorom, istorijatom zbirke, vrstama oružja, zanatskim tehnikama i vrstama ukrašavanja, kao i kataloškim jedinicama svih izloženih predmeta.