Međunarodni Dan osoba sa invaliditetom u Vršcu je obeležen brojnim aktivnostima tokom prethodnih dana.
U amfiteatru Visoke strukovne vaspitačke i medicinske škole održan se program „Muzika bez granica“, koju realizuju Udruženje MNRO „Otvoreno srce sveta“ kao nosilac projekta podržanog od Pokrajinskog sekreterijata za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama.
Partneri na projektu su Muzička škola „Josif Marinković“, ŠOSO “Jelena Varjaški“ i Unija studenata. Program je realizovan uz podršku Grada Vršca, uz prisustvo članova Gradskog veća Lepir Miroslava i uvodno obraćanje Maje Ristić Lažetić.
„Inkluzija je uvedena sa ciljem prihvatanja različitosti i pružanja jednakih mogućnosti za ravnopravno učešće dece i odraslih sa smetnjama i invaliditetom u svim društvenim i životnim aktivnostima. Upravo, ovim programom u organizaciji našeg gradskog udruženja „Otvoreno srce sveta“ , Muzičke škole „Josif Marinković„, „ŠOSO “Jelena Varjaški“ i OŠ “Mladost“, uz podršku Grada Vršca, predstavlja jedan od primera uspešne inkluzije. Saradnja između ovih ustanova i koncert koji je nastao kao produkt te saradnje pravi je primer inkluzije u praksi, primer solidarnosti, tolerancije i širenju svesti da različitost nije prepreka već mogućnost za stvaranje novih prijateljstava, kao i upoznavanja sa sposobnostima, specifičnostima i mogućnostima dece, mladih i odraslih osoba sa smetnjama i invaliditetom“, izjavila je Danijela Jovanović, predsednica Udruženja MNRO „Otvoreno srce sveta“.
„Grad Vršac je visoko senzibilisan i otvoren u pružanju podrške našim najosetljivijim društvenim grupama i kroz kontinuirane i brojne mere, aktivnosti i usluga koje se svakodnevno pružaju u cilju unapređenja kvaliteta života i ravnopravnog pristupa onih kojima je pomoć najpotrebnija. Među merama u okviru usluga socijalne zaštite Grad angažuje lične pratioce za decu sa smetnjama u razvoju i invaliditetom, lokalne pomoćnike u nastavi za decu kojoj je potrebna dodatna pomoć i podrška u učenju i personalne asistente za odrasle osobe sa invaliditetom. Omogućen je prevoz za decu sa smetnjama u razvoju i invaliditetom, specijalizovanim prevozom za tu namenu. Obezbeđena su mesta za parkiranje. Sprovedeno je uklanjanje arhitektonskih barijera spuštanjem ivičnjaka i postavljanjem rampi na ulicama, raskrsnicama i prilaza školama radi što samostalnijeg kretanja i funkcionisanja . U Gradskoj kući otvorena je Kancelarija za osobe sa invaliditetom. Grad podržava i finansira Udruženja iz oblasti socijalne i zdravstvene zaštite koje se bave unapređenjem položaja osoba sa invaliditetom. U daljem radu planiramo unapređenje i proširenje postojeći usluga socijalne zaštite , a sve u cilju omogućavanja što kvalitetnijih uslova života svojih najranjivijih društvenih grupa“, izjavila je Maja Ristić Lažetić, članica Gradskog veća za socijalna pitanja.
Gradska organizacija invalida rada organizovala je izložbu radova svojih članova u okviru sekcije „Mašta može svašta“. Na izložbi su učestvovali i članovi Gradskog udruženja gluvih i nagluvih i južnobanatskog udruženja slepih i slabovidih.
Socio-humanitarno udruženje „Parakvad VŠ“ uručilo je medicinsko pomagalo našoj sugrađanki u okviru akcije „Sakupi humani čep “ nakon čega su Udruženje i biblioteka „Parakvad“ u čitaonici Gradske biblioteke priredili kulturno umetnički program u kome su učestvovali članovi udruženja. Udruženje „Sunce Vršca“ organizovalo je kreativnu radionicu i folklorni nastup svojih članova u prostorijama Mesne zajednice „2. oktobar“ u Vršcu.
Međunarodni Dan osoba sa invaliditetom ustanovljen je 1992. godine , na Generalnoj skupština UN, kada je usvojena Rezolociju kojom se sve države sveta pozivaju na obeležavanje tog dana, sa ciljem da se skrene pažnja javnosti na potrebe i probleme sa kojima se osobe sa invaliditetom svakodnevno suočavaju, kao i sa ciljem sa se u svim državama sveta omogući jednako uvažavanje svih prava i ravnopravno uključivanje u društvo osoba sa invaliditetom.