Međuopštinsko udruženje multiple skleroze Vršac, uz prisustvo nekolicine prijatelja, saradnika i volontera, radno je obeležilo Svetski dan borbe protiv ove bolesti sa hiljadu lica.
Po želji članova udruženja održana je radionica izrade Kokedama – japanske metode gajenja biljaka van saksija, koju je vodila Gordana Kalnak.
Ova vrsta radionica spada u segment radno okupacionih radionica koje, pored radionica rekreativnog vežbanja, kreativnih radionica, te individualnog psihološkog savetovališta i grupnih psiholoških radionica, čine značajan deo godišnjih aktivnosti udruženja koje se realizuju u okviru kampanje „Srbija bez barijera“, a finansijski su podržane od strane Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Republike Srbije – Sektora za zaštitu osoba sa invaliditetom.
Značajan deo aktivnosti udruženja podržan je, kroz programske konkurse, od Grada Vršca, resora za zdravstvo i socijalnu zaštitu. Upravo tim povodom gošća udruženja bila je Maja Ristić Lazetić, članica Gradskog veća za pomenuti resor koja je popričala sa prisutnima o problemima sa kojima se susreću, aktivnostima udruženja i planovima za budućnost.
Vršačko udruženje obolelih od MS-a osnovano je 1997. godine, a u ovom obliku funkcioniše od 2010. godine. Broji 79 članova sa teritorije opština Vršac, Plandište i Bela Crkva, od čega je 20-tak aktivnih.
Prema rečima Danijele Stojanov, predsednice udruženja, broj obolelih od multiple skleroze je sigurno i značajno veći, jer nisu svi oboleli i članovi udruženja.
„Razlog tome je najčešće skrivanje bolesti od okoline, što zbog stida, što zbog straha od otkaza kod onih koji su zaposleni, što zbog nerazumevanja sa kojim se osobe obolele od MS često susreću. Obeležavanje Svetskog dana borbe protiv multiple skleroze možda je upravo prilika da ih pozovemo da nam se pridruže, jer su ovakva udruženja takozvane „sigurne zone“ u kojima se uvek može pronaći podrška, razumevanje i pokoji koristan savet, čime se postepeno gradi sigurnost koja dovodi do rušenja onih socijalnih barijera podignutih i od strane društva ka obolelima, ali i od strane obolelih ka društvu. Ovih dana se mnogo govori o multipli sklerozi, ali važno je znati da nikada nije previše. Svi treba da znaju šta je MS i kako se manifestuje u životima obolelih. Dok čekamo da se pronađe lek koji će je definitivno izlečiti, ili makar terapiju koja će pomoći da sa njom lakše živimo važno je imati podršku“, zaključila je Stojanov.
Multipla skleroza je progresivna autoimuna bolest centralnog nervnog sistema kod koje imuni sistem napada zaštitni mijelinski omotač koji prekriva vlakna nerava i time uzrokuje probleme u komunikaciji između mozga i ostatka tela.
Nepoznatog je uzroka i može se pojaviti u bilo kom životnom dobu, najčešće između 20. i 40. godine života, češće kod žena nego kod muškaraca. Postoji nekoliko osnovnih formi multiple skleroze: relapsno-remitentna, sekundarno-progresivna i primarno-progresivna, međutim, simptomi bolesti se razlikuju kod svakog obolelog, pa se često naziva i „bolest sa hiljadu lica“.
Trenutno u svetu više od 2,8 miliona ljudi boluje od ove bolesti. U Srbiji ne postoji nacionalni registar za multiplu sklerozu, ali se pretpostavlja da postoji oko 12.000 pacijenata koji se bore sa ovom bolešću, od kojih samo oko 2.500 obolelih ima pristup terapiji.