Grad Vršac je u periodu od 2016. do 2019. godine realizovao oko 2.000 kulturnih i obrazovnih programa, koje je videlo, posetilo i u njima učestvovalo više od 250.000 ljudi.
Među značajnim vršačkim manifestacijama nalaze se Međunarodni Festival Folklora “Vršački Venac“, Međunarodni Festival klasike “Vršačka pozorišna jesen“, Bijenale grafike muzej Roberta Hamerštila, Likovna manifestacija dece i omladine za nagradu slikara Paje Jovanović i Kulturno leto.
Pored redovnih aktivnosti i realizovanih 2.000 programa svih kulturnih ustanova u gradu, mnogo je urađeno i na infrastrukturi. Rekonstruisana je velika sala Narodnog pozorišta „Sterija“ (zamenjeni su podovi, zidovi, sedišta, zavese..). Radove u vrednosti 11 miliona dinara platili su Grad Vršac i Ministarstvo kluture. Sređen je i foaje pozorišta. Takođe, posle više od decenije rekonstruisana je fasada Gradske biblioteke Vršac. Vrednost radova bila je 2.500.000 dinara.
Obeleženo je 160 godina od rođenja Paje Jovanovića. Ovaj značajan jubilej obeležen je nizom manifestacija, koje su trajale nedelju dana. U oganizaciji, pored Grada Vršca, učestvovale su i sve škole.
U poslednje tri godine, vršačkoj publici su bili predstavljeni autori i postavke koje prate savremene trendove na srpskoj i evropskoj umetničkoj sceni. Značajan broj tih izložbi Kulturni centar je organizovao u saradnji sa inostranim kulturnim centrima i ambasadama Holandije, Italije, Češke, Mađarske, Rumunije, Italije, Rusije, Danske, Austrije, Španije, Indije, Slovenije, Poljske, Izraela, Norveške, Finske, Indonezije, Nemačke i Meksika. Predstavnici svih ovih ambasada posetili su naš grad, kroz kulturnu saradnju.
Realizovan je projekat u oblasti zaštite, očuvanja i prezentacije stare i retke bibliotečke građe, koji je finansijski podržalo Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije. Dobijena su sredstva u iznosu od 824.750 dinara za restauraciju i konzervaciju stare i retke knjige i to za 15 raritetnih knjiga, koje se nalaze u Fondu stare i retke knjige. Poslovi restauracije i konzervacije povereni su bili konzervatorskoj laboratoriji Biblioteke Matice srpske.
Pored toga, 2018. godine počela je sa radom biblioteka Parakvad VŠ što predstavlja značajan doprinos poboljšavanju kvaliteta života osoba sa invaliditetom u Gradu Vršcu, a takođe i novu uslugu u poslovanju Gradske biblioteke Vršac.
U 2019. Grad Vršac i Gradska biblioteka Vršac bili su domaćin 13. po redu stručno-naučnog skupa Biblionet, na kojem je učestvovalo više od 130 bibliotekara iz zemlje i regiona. Ukupna vrednost ovog projekta je 1.800.000 dinara, a organizovan je u saradnji sa Zajednicom matičnih biblioteka Srbije, pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije, Pokrajinskog sekretarijata za kulturu i javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama Grada Vršca.
Gradski muzej Vršca ima izložbene postavke u četiri objekta. Središte muzeja i zgradu „Konkordija“, u kojoj se nalaze postavke „Sećanje na Paju Jovanovića“, „Hronika grada Vršca“, „Banatski kolaž“ i postavka zbirke neolita. Zgrada „Apoteka na stepenicama”, ima svojstvo spomenika kulture od velikog značaja i u njoj se nalaze stalne postavke „Istorija zdravstvene kulture jugoistočnog Banata” i prirodnjačka postavka. Još jedan objekat u kome Muzej ima stalnu postavku je „Muzej Roberta Hamerštila“ u selu Gudurica. Sve su otvorene u protekle tri godine.
U muzeju se poštuju principi moderne muzeološke prakse i postoje uslovi sigurne zaštite kulturnih artefakata. Impresivna kolekcija sa više od 260.000 objekata i artefakta, od značaja za Vršačku zanimljivu, živu prošlost, čini danas posed Vršačkog muzeja.
U Apoteci na stepenicama otvorena je stalna postavka prirodnjačke zbirke, koju čine fosilni ostaci biljnog i životinjskog sveta, kao i najvredniji primerci ptica i divljih životinja, prepariranih krajem 19. i početkom 20.veka. Ova zbirka ima oko 300 vrednih eksponata.
Međunarodno bijenale grafike u Muzeju Roberta Hamerštila u Gudurici, okuplja umetnike iz Austrije, Rumunije i Srbije. Predstavljene su različite tehnike: akvatint, linorez, bakropis, monotopije, suve igle…
Podsetimo i da je Gradski Mujez, uz podršku Grada Vršca, organizovao izložbu slikara Korneliju Babe, najznačajnijeg rumunskog stvaraoca 20.veka, čije su slike vlasništvo Nacionalnog muzeja umetnosti u Bukureštu.
Jedna od najmasovnijih, tradicionalnih kulturnih manifestacija je Likovna manifestacija dece i omladine za nagradu slikara Paje Jovanovića, koja ima međunarodni karakter. Godišnje, na konkurs pristigne više od 800 radova iz cele Srbije i zemalja regiona, od kojih stručna komisija odabere oko 400 (uključujući 30 nagrađenih) radova za završnu izložu. Pored nagrada koje dobijaju izabrani radovi, svaku izložbu prati luksuzno izdanje kataloga u boji, a svaki učesnik izložbe dobija povelju za učešće na Manifestaciji. Prema broju poseta, ova manifestacija se nalazi na drugom mestu iza Međunarodnog festivala folklora sa oko 1.500 posetilaca.
Da napomenemo da je otvorena letnja scena u Kuštilju, kao i da je KUD „Laza Nančić“ osvojio zlato na Festivalu muzičkih folklornih društava Vojvodine u Rumi i na Festivalu kulturno umetničkih društava Srbije u Čačku.
U narednim godinama u planu je i nastavak ozbiljnih rekonstrukcija kulturnih objekata. Rekonstruisaće se mala scena „Tomislav Pejčić“ u NP „Sterija“, što podrazumeva rušenje i ponovnu izgradnju nebezbednog dela, zamenu krovne konstrukcije i proširenje, rekonstrukciju i dogradnju dve garderobe, toaleta i magacinskog prostora. Urađen je idejni projekat Investicionog održavanja, sanacije i adaptacije prostora male scene.
Planirana je i rekonstrukcija mokrog čvora u foajeu Pozorišta, kao i sanacija, rekonstrukcija i restauracija dvorišnih fasada i starog ulaza u pozorište. Rekonstrukcijom zgrade pozorišta 1976. godine zatvoren je stari ulaz u objekat iz bašte starog Hotela „Srbija“ i otvoren nov sa prostora sadašnjeg pozorišnog trga. Stari ulaz podrazumeva deo pozorišne zgrade kao i spoljni deo prostora male scene, koji je predviđen za rekonstrukciju. U prostor bašte nalazi se i deo objekta koji je danas u vlasništvu Hotela „Vila breg“.
Takođe, privode se kraju radovi na zdanju Vršačkog zamka i realizacija muzejske postavke. Planirana je i rekonstrukcija zgrade i realizacija nove postavke u Muzeju Roberta Hamerštila u Gudurici, kao i prevod i publikovanje knjiga Feliksa Milekera, te formiranje prvih digitalnih kolekcija, koje će biti dostupne preko sajta Gradske
biblioteke Vršac.
Prva digitalna kolekcija biće izrađena u toku 2020. godine, a u planu je da se svake sledeće godine učini dostupnim bogat fond neknjižne građe u digitalnom obliku. Značajno je da se u narednih četiri godine realizuje Glavni projekat rekonstrukcije i dogradnje Gradske biblioteke Vršac, otvara se Centar za savetovanje, prevenciju i lečenje mentalnih poremećaja dece i mladih u Domu omladine, a u planu je osavremenjivanje Međunarodnog festivala folklora „Vršački venac“ kroz stavljanje akcenta na „etno“ kulturu u svim njenim segmentima.
Praćenje svetskih trendova je način da se festival modernizuje i privuče veći broj posetilaca sa strane. Najavni koncerti etno muzike, promocije kuhinja zemalja učesnica, izložbe i njihovi prodajni štandovi (primer su Dani Indonezije održani ove godine), način su da festival privuče širu publiku.
Značajno je da se nastavi trend saradnje sa školama i uključivanje dece u sve kulturne događaje, što je u protekle četiri godine dalo zavidne rezultate. Kao što je nedelju posvećeno Paji Jovanoviću, Grad Vršac planira da tako obeleži i dane Jovana Sterije Popovića, Vaska Pope, Feliksa Milekera…