Samo se pet, od 43 zvanično registrovanih opštinskih deponija u Vojvodini, može koristiti u dužem vremenskom periodu (20 godina), uz sanaciju i uređenje prema standardima Evropske unije.
Kapacitet ostalih je popunjen, s tim da većina ne zadovoljava ni minimum tehničkih zahteva. Ovaj ekološki problem je jedan od onih koji bi trebalo da budu rešeni novim Regionalnim prostornim planom.
Plan za Vojvodinu, za period od 2021. do 2035. godine na javnom uvidu je do 19. aprila, a kada je reč o upravljanju otpadom, kao prioriteti u tom dokumentu su navedeni: izrada i revizija Regionalnih i lokalnih planova upravljanja otpadom, završetak izgradnje regionalnih deponija u Zrenjaninu, Somboru, Vršcu i Novom Sadu.
To podrazumeva i uspostavljanje integrisanog sistema upravljanja komunalnim otpadom i izgradnju reciklažnih ostrva sa kontejnerima za odvojeno sakupljanje ambalažnog, biorazgradivog i ostalog otpada u regionima Pančevo, Sremska Mitrovica, Novi Sad i Zrenjanin.
Od izuzetnog je značaja, izdvojeno je u Planu, da se opštine udruže kako bi se postigao održivi sistem zajedničkog upravljanja otpadom. U Vojvodini je tako već formirano devet regiona – Novi Sad, Sremska Mitrovica, Pančevo, Inđija, Kikinda, Subotica, Zrenjanin, Sombor i Vršac.