Narodno pozorište „Sterija“ današnji dan, 28. septembar, posvećuje Svetom mučeniku Porfiriju glumcu, za koga se veruje da je zaštitnik pozorišta i njegovih stvaralaca.
Ovaj svetitelj rodom iz Mimosa, najpre je ismevao hrišćane pred carem Julijanom Odstupnikom. Tako jednom izigravajući hrišćansku tajnu krštenja, on se na bini pogruzi u vodu izgovarajući reči: „Vo imja Oca i Sina i Svjatago Duha!” Kada se digne iz vode, on uzvikne: „Sad sam hrišćanin!” Svi su mislili, da se on kao glumac šali, kao i uvek, no on je ostao pri svome, prestao ismevati hrišćanstvo, i najzad postradao za Hrista. Obezglavljen 361. godine i preselio se u Carstvo Hristovo.
Ovaj dan je 2015. na inicijativu nekoliko zaposlenih (Ivan Đorđević i Srđan Radivojević glumci i Merima Ogrizović, inspicijent), uz blagoslov Njegovog Preosveštenstva Gospodina Nikanora, Narodno pozorište „Sterija“ odabralo za svoju krsnu slavu.
Na taj dan okupljaju se svi zaposleni uz predstavnike lokalne samouprave, kao i kolege iz drugih institucija kultutre i obrazovanja u gradu, provodeći vreme u prijatnom i svečarskom razgovoru i raspoloženju, povezujući se u duhu dobročinstva i brige za zajednicu čiji temelj predstavljaju upravo institucije kulture. Prema običaju, iz redova prijatelja i ljubitelja Narodnog pozorišta „Sterija“ ljudi se dobrovoljno javljaju da pripreme gozbu u skladu sa svojim mogućnostima za sve okupljene.
Činu slave prisustvovao je Episkop banatski, Njegovo Preosveštenstvo Gospodin Nikanor koji je tom prilikom prerezao slavski kolač i održao besedu. Kum slave bio je Milovan Glumac, iskreni prijatelj vršačkog pozorišta i njegovih radnika, kako ga predstavljaju zaposleni u NP „Sterija“. Na slavi pozorišta su osim svih zaposlenih u NP „Sterija“ bili i predstavnici kabineta Gradonačelnice, član Gradskog veća za kulturu dr Trajan Kačina, kao i predstavnici drugih institucija kulture u gradu.
„Drago mi je što je ova tradicija zaživela u našem kolektivu i u našem gradu jer je osnovni cilj ovakvog okupljanja pre svega sabornost u dobru i dobrim delima“, ističe glumac Ivan Đorđević i v.d. direktora NP „Sterija“.
On dodaje da je ovaj gest utemeljen takođe i na lokalnoj kulturnoj istoriji i tradiciji koju je sledila porodica Jovana Sterije Popovića, kao i sam Sterija.
Naime, porodica Jovana Sterije Popovića oduvek je gajila bliske prijateljske odnose sa Eparhijom banatskom, pa je njihova celokupna nepokretna zaostavština prema želji ove čuvene vršačke porodice pripala Srpskoj pravoslavnoj crkvi. Posle više od 150 godina od smrti oca srpske drame Jovana Sterije Popovića, kuća na Trgu Svetog Teodora Vršačkog, u kojoj se ovaj istaknuti Vrščanin rodio, konačno je dobila pravu namenu – postala je Sterijin muzej.
Prostor je oplemenjen originalnim nameštajem koji je slavni pisac koristio – pisaći sto, na kom je pisao drame i komedije. Originalni rukopisi „Pokondirena tikva“, „Zla žena“, „Kir Janja“, „Laža i paralaža“ i brojnih drugih Sterijinih dela, nalaze se u vitrinama u spomen-sobi, a na zidovima su uramljeni faksimili i dokumenta. Tu su još i dokumenti i fotografije, kao i portret Sterije koji je naslikao Uroš Predić.