Autonomna Pokrajina Vojvodina, putem javnog konkursa Uprave za kapitalna ulaganja za 2020. godinu, dodelila je Gradu Vršcu 120 miliona dinara za sufinansiranje druge faze izgradnje kanalizacione mreže u Pavlišu. U ime Grada Vršca, Ugovor o prenosu sredstava potpisao je Miloš Salapura, načelnik Odeljenja za investicije i kapitalna ulaganja.
Grad Vršac, posle decenija čekanja, odlaganja i lažnih obećanja, pre nekoliko meseci je konačno započeo kapitalan projekat izgradnje kanalizacione mreže u Pavlišu. Sredstva za ovako obimne projekte obezbeđuju se udruživanjem sa višim nivoima vlasti, što se ovim ugovorom i dokazuje.
U Pavlišu već postoji zavidna infrastruktura, vodovod, gasovod, telefonska digitalna centrala, internet, dva kablovska operatera…izgradnja kanalizacione mreže zaštitiće bunare iz kojih se Vršac snabdeva vodom i dodatno podići infrasutrukturnu opremljenost na nivo gradske, kako bi se mladi ljudi ohrabrili da ostanu na selu, ali i da se novi doseljavaju, pogotovo što je Pavliš od Vršca udaljen samo tri kilometra.
U Pavlišu i savremeno postrojenje za preradu pijaće vode
Gradonačelnica Vršca Dragana Mitrović, zajedno sa ambasadorom Savezne Republike Nemačke NJ.E. Tomasom Šibom, nedavno je svečano pustila u rad postrojenje za preradu pijaće vode u Pavlišu. Otvaranju su prisustvovali i državni sekretar u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrstrukture Zoran Lakićević kao i predstavnici Nemačke razvojne banke.
- Za Grad Vršac od izuzetnog je značaja završetak fabrike za preradu pijaće vode, a ovu investiciju je JKP Drugi oktobar uspešno završio uz podršku Vlade republike Srbije. Zahvaljujem se i Vladi Republike Nemačke koja je insistirala da Grad Vršac uđe u deo programa koji se odnosi na realizaciju ove velike investicije, rekla je tada gradonačelnica Dragana Mitrović.
Izgradnjom ovog postrojenja rešen je višedecenijski problem vodosnabdevanja u Vršcu. Voda sa izvorišta u Pavlišu, sada se u postrojenju pijaće vode potpuno prečišćava od mangana i amonijaka koji su predstavljali problem.
Kapacitet postrojenja je 200 litara vode u sekundi , plus rezervnih 100 litara, čime je pokriven celokupan kapacitet izvorišta podzemnih voda. Vrednost ove investicije je 6 miliona Evra, a ona je realizovana delom od sredstava koja je JKP “Drugi oktobar” obezbedio iz kreditne linije Nemačke razvojne banke i to čini oko 60 odsto ukupnih sredstava, dok je ostatak obezbeđen putem donacije kroz međudržavni sporazum zaključen između Srbije i Nemačke.
Pored Vršca, iz fabrike vodom snabdevaju se i sela Pavliš i Jablanka, a predviđeno je da se u narednom periodu povežu i sva sela kod kojih za to postoji tehnička mogućnost.