Dunav kada opadne, na njegovim obalama ostaje velika količina smeća. Deo obale, u dužini od 8 kilometara, u ingerenciji je JP „Vojvodinašume“. Zaposleni u Šumskoj upravi „Banatski Karlovac“, Šumsko gazdinstvo „Banat“ Pančevo, organizovali su akciju čišćenja „Labudovog okna“.
Pored uređene životne sredine u kojoj svako treba da uživa, cilj je bila i edukacija građana, kao i ukazivanje javnosti na problem koji se samo odgovornim ponašanjem može rešiti.
JP „Vojvodinašume“ brine o segmentu zaštite životne sredine. I kada pričamo o gazdovanju šumama, s obzirom da su sve naše šume sertifikovane, važan segment tog dela poslovanja je svakako zaštita životne sredine.
Prema rečima zastupnika šumskog gazdinstva “Banat” Željka Sušeca, iako kao preduzeće nisu u obavezi da saniraju ovakve mini deponije, oni se zaista trude da ovakva mesta očiste, da ona budu dostupna negde i široj javnosti, odnosno lokalnom stanovništvu.
Prema rečima šefa ŠU “Banatski Karlovac”, Borislava Trajkovskog, ova akcija bila je i humanitarnog karaktera.
Labudovo okno je značajno utočište ptica močvarica, gnezdilište globalno ugroženih, hranilište brojnih retkih i zaštićenih vrsta i najjača selidbena stanica za ptice vodenih staništa u Srbiji i kao takvo je prioritetno za zaštitu.
Labudovo okno, svojevrsni raj na zemlji i jedna od vrednih vojvođanskih destinacija koja godinama unazad privlači strane turiste, locirano je na levoj obali Dunava, u jugoistočnom Banatu. Nastalo posle izgradnje Đerdapa, okno je dobilo naziv po tome što jedan deo Velikog rita svake godine naseljavaju labudovi iz cele Evrope.