Hemijsko-mdicinska škola iz Vršca partner je u projektu „Cross-border network for education and research of natural resources“ sa akronimom „NeteRNR“ sprovodi se preko IPA INTERREG programa prekogranične saradnje Rumunija-Srbija.
Tema projekta je uticaj poljoprivrede i antropogenih aktivnosti na zemljište i prevashodno vodotokove u regionu Juznog Banata i Temisvara. Projekat je ukupne vrednosti 1.124.338 evra. Od toga je 578.943 evra deo Hemijsko- medicinske škole iz Vršca. Projekat traje 24 meseca.
Projekat se bavi zajedničkim izazovima u zaštiti i održivoj upotrebi najbitnijih prirodnih resursa, poljoprivrednog zemljišta i vode, u pograničnom regionu okruga Južni Banat i okruga Tamiš. U ove dve regije se zagađenje ne prati sistematski. Nedostatak podataka izaziva nedostatak akcija direktnih korisnika, u pogledu zaštite i održivog korišćenja prirodnih resursa.
Opšti cilj projekta je uspostavljanje preko-graničnog monitoring sistema i mreža za obrazovanje. Kroz monitoring sistem će se analizirati zemljište i voda na prisustvo zagađivače koji potiču iz intenzivne poljoprivrede. Ti podaci će biti prosleđeni korisnicima, vlastima i stanovništvu u pograničnom području, uz promovisanje održivog korišćenja resursa iz životne sredine.
U okviru projekta nabaviće se vredna oprema u vidu instrumenata LC-MS/MS, laboratorijska opremu za pripremu uzoraka i sve neophodne hemikalije.
Glavni učinak projekta su uspostavljeni monitoring sistemi koji će se koristiti za prikupljanje podataka o zagađenju (teški metali, pesticidi, herbicidi i insekticidi) u životnoj sredini; uputstvo za održivu upotrebu prirodnih resursa, napravljeno na osnovu podataka prikupljenih monitoring sistemima; radionice o dobijenim podacima i savetovanje korisnika prirodnih resursa, kao i upravljača zaduženih za ove resurse; seminari na kojima će se informisati lokalno stanovništvo i druge ciljne grupe o dobijenim podacima i kako koristiti uputstvo za održivu upotrebu prirodnih resursa.
Lokalno stanovništvo pograničnog regiona imaće koristi od ove zajedničke preko-granične akcije, jer ćemo dobiti podatke o stanju poljoprivrednog zemljišta i vodenih resursa, a samim tim i hrane proizvedene u regionu. To će imati pozitivan uticaj na kvalitet hrane koja se proizvodi i konzumira u ovom region.
Ovo ćemo ostvariti uspostavljanjem monitoring sistema kojim ćemo prikupljati podatke o stanju prirodnih resursa. Ovi podaci će se koristiti za izradu uputstva za održivo korišćenje prirodnih resursa. Uputstvo će biti predstavljeno na radionicama i seminarima sa različitim ciljnim grupama i pozitivno će uticati na direktne korisnike (poljoprivrednike, agronome, ribolovce), vlasti na različitim nivoima (lokalni, regionalni i nacionalni).
Tokom implementacije projekta će se uspostaviti nova prekogranična saradnja koja će služiti za praćenje zagađenja, za širenje rezultata monitoringa i za promociju zaštite životne sredine. Praćenje zagađenja biće novi pristup koji se nije koristio u ovim regionima. Aktivnosti na projektu doprineće svesti stanovnika u dve regije o zagađenju, zaštiti i održivoj upotrebi resursa iz životne sredine.
Glavni rezultati projekta su:
- Uspostavljanje i promocija preko-graničnih mreža za praćenje zagađenja životne sredine koje mogu uticati na kvalitet i količinu resursa.
- Baza podataka prikupljena monitoring sistemom. Velika količina podataka će se dobiti monitoring sistemima koji će nam omogućiti da napravimo ovu bazu. Baza će pomoći da se proširi znanje o stanju prirodnih resursa u programskom području.
- Informisani I edukovani poljoprivrednici, agronomi, ribari, srednjoškolci i studenti (budući poljoprivrednici i agronomi), kao i opšta javnost o kvalitetu životne sredine, prisutnim zagađivačima i koracima koje mogu preduzeti u očuvanju životne sredine i prirodnih resursa zasnovanih na razvijenom uputstvu.
- Povećana svest vlasti zadužene za programsko područje. Predstavićemo im podatke dobijene putem monitoring sistema, kao i uputstvo o održivom korišćenju prirodnih resursa.