Ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog u Vladi Republike Srbije Tomislav Žigmanov i pomoćnica ministra u Sektoru za nacionalne manjine Biljana Marković posetili su juče opštinu Bela Crkva gde su razgovarali sa predsednicom opštine Bela Crkva Tatjanom Kokar i istakli važnost očuvanja multikulturalnosti.
Ministar se ovom prilikom upoznao sa naporima koje lokalna samouprava čini na zaštiti i unpređenju prava nacionalnih manjina, izrazio je svoje zadovoljstvo onim što je video i naporima koje lokalna samouprava preduzima u ovoj oblasti, kako u obrazovanju tako i u životu lokalne zajednice i naglasio da će Belu Crkvu isticati kao primer dobre prakse.
Nakon prijema u kabinetu, ministar Žigmanov posetio je sedište Nacionalnog saveta češke nacionalne manjine i razgovarao sa predsednikom saveta Jaroslavom Hocom i članovima izvršnog odbora.
Tomislav Žigmanov i pomoćnica ministra u Sektoru za nacionalne manjine Biljana Marković, predsednica opštine Bela Crkva Tatjana Kokar i predstavnici nacionalnog saveta češke nacionalne manjine obišli su juče i đake koji pohađaju nastavu u osnovnoj školi „Sava Munćan“ u Kruščici, u kojoj uče i deca češke nacionalnosti.
Na inicijativu predsednika Aleksandra Vučića i zahvaljujući sredstvima koje je dodelila Vlada Republike Srbije, škola je renovirana 2023. godine pred početak školske godine. Obnovljen je krov, nadstrešnica i izvršeni molerski radovi.
Nakon obilaska i razgovora sa đacima, ministar Žigmanov je izjavio da je povod dolaska početak nove školske godine u ovom mestu gde postoji deo obrazovanja i na češkom jeziku. Ove godine u školu su upisana tri đaka prvaka češke nacionalne zajednice kojima je ministar posebno poželeo srećan polazak u školu.
„Želimo da pružimo podršku ovoj, hvale vrednoj, praksi kroz koju se ostvaruju Ustavom zagarantovana prava da se pripadnici nacionalnih manjina u Republici Srbiji mogu obrazovati na svom maternjem jeziku“, rekao je ministar Žigmanov.
Ministar je dodao da u ovom malom mestu postoji višegodišnja praksa čuvanja manjinskih kultura, te da je unutar školskih vlasti više nego vidljiva senzibilnost da se obezbedi obrazovanje na češkom jeziku, dodajući da napušta Kruščicu, kako se izrazio, puna srca i u nadi da će se ova praksa ostvarivati i dalje na dobrobit svih građana bez obzira na nacionalnost.
U Republici Srbiji učenici pripadnici češke nacionalne manjine uče jezik nacionalne manjine sa elementima nacionalne kulture kao izborni predmet. U školskoj 2023/2024. godini predmet Češki jezik sa elementima nacionalne kulture pohađalo je 189 učenika osnovnih škola.